Зустріч у "Старофлотських казармах"

16.06.2012 р.

   День 15 червня 2012 року для Миколаївського обласного осередку Національної спілки краєзнавців України виявився особливим. З неофіційним візитом до Миколаєва завітав Голова НСКУ, член-кореспондент НАНУ Олександр Реєнт. Ознайомившись із роботою Миколаївської організації, невелика делегація у складі Олександра Реєнта, Голови Миколаївського осередку НСКУ професора Олександра Тригуба та професора Сергія Проня, за запрошенням директора Миколаївського краєзнавчого музею Володимира Михайлова, відвідала новостворений, але ще офіційно не відкритий, краєзнавчий музейний комплекс «Старофлотські казарми», який претендує, після завершення всіх робіт, на звання кращого краєзнавчого музею України.
   Створення нового музейного комплексу неабияка подія в культурному житті Миколаєва та Миколаївщини. Це пов’язано з тим, що багатий на культурно-історичну спадщину край не мав місця для розміщення свого багатства, оскільки більше 70 років музей розташовувався на 140 квадратних метрах колишнього житлового будинку римо-католицького костьолу, маючи на сьогодні у своїх запасниках майже 300 тисяч експонатів, які поповнюються щороку новими знахідками.
   Загальна площа музейного комплексу, як зазначив Володимир Михайлов, близько 4 тисяч квадратних метрів, з яких більше 1200 кв.м. передано під розміщення експозиції. В перспективі на території внутрішнього дворику буде створено етнографічний музей під відкритим небом, фонтани, кафе тощо, щоб будь-яка сім’я бачила в музеї не просто експозицію, а історико-культурний центр для комфортного сімейного відпочинку.

   У коридорі розміщено фотоісторію створення музею (фото 1). О. Реєнт здивований і вражений, з якими темпами (менше року) полишені будівлі, що до кінця 90-х років ХХ ст. належали ВМФ РФ, перетворюються на затишний музей європейського масштабу. Багато пояснила відповідь директора про кошторис першої черги об’єкту – 38 млн. грн.

   Відкривається музейна експозиція залою природи Миколаївщини (фото 2). Директор музею Володимир Михайлов розповідає, що в залі знаходяться переважно речі, які ніколи не виставлялися в експозиції музею: величезна колекція чучел – ведмеді, олені, тигри, велика кількість птахів тощо. – Ми починаємо експозицію з історії створення краю, з його географічних особливостей, щоб було зрозуміло: що таке Прибужанський край, і завершуємо здобутками двадцяти років нашої нової державності. При цьому експонатів вистачить, щоб розповісти про кожний період окремо.

   Вражає зала первісного суспільства та стародавніх культур, загальна обстановка якої членів делегації надихнула на роздуми (фото 3). Сподобалося не лише розміщення і презентація експонатів, а й художнє оформлення експозиції. Як пояснив молодий директор, над художнім оформленням музею працюють кращі художники регіону – Тетяна Купцова, Юлія Гуріна, Серафіма Сенкевич, Галина Семерньова, Тетяна Шевченко та багато інших.

   Зацікавила відвідувачів у цьому залі розповідь професора Сергія Проня про те, як його студентами та колегами, співробітниками Миколаївського державного педагогічного інституту (д.і.н., професор С. Пронь багато років працював на історичному факультеті МДПІ, пройшовши шлях від викладача до декана), були знайдені у численних археологічних експедиціях артефакти стародавніх культур (фото 4).
Не залишила байдужими гостей музею зала, присвячена античним культурам (фото 5-6). Працівник музею показала гостям експонати, що ще не знайшли свого місця в експозиції. – Зараз музей проводить значні обсяги роботи, оскільки в музеї зберігається більше 280 тисяч експонатів, а їх треба було упакувати, потім розпакувати, підібрати їм місце в експозиції, поставити не пошкодивши на місце і лише потім виставка буде готова, – зазначає директор та його працівники.

   При цьому зала античності потребує особливої уваги, оскільки в Миколаївському краєзнавчому музеї зберігаються значні колекції з Ольвії, Березані та античної хори. Окремі частини колекції експонуються в Одесі та Києві. З цього приводу Володимир Михайлов зазначив, що «ми зробимо все, щоб мешканці міста та його гості побачили більшість експонатів, що знаходяться в музеї».
   Олександру Реєнту сподобалася експозиція античності, оскільки він декілька разів бував з інспекцією в Ольвії і, можна сказати, брав безпосередню участь у пошуках на території стародавнього міста.

 
 
   Цікавою виявилася і зала культури та побуту народів, що населяють Миколаївщину (фото 7, 8, 9). Одним із важливих завдань музейної експозиції є розповідь не лише історичної канви розвитку краю, а й донесення до сучасного громадянина побутових особливостей життя мешканців краю. Не залишився байдужим до речей побуту і наш головний гість, який із захопленням розповів про свої юні роки та порівняв експозицію із подібними виставками в інших краєзнавчих музеях України та деяких інших країнах Європи (Македонія, Польща тощо), що викликало заінтересованість як у директора музею, так і колег.

   Не менший інтерес викликала майже завершена, у своїй підготовці, експозиція часів освоєння краю – ХVIII – початку ХХ століття (фото 10). Особливе зацікавлення у Олександра Реєнта викликав макет земної кулі для морської навігації (фото 11), оскільки такого експонату він не зустрічав у жодному музеї, в яких він побував чимало.
   Відвідування музею викликало багато питань у Голови НСКУ та Голови Миколаївського обласного осередку та надихнуло на роздуми і міркування, щодо покращення співпраці між краєзнавцями-науковцями та краєзнавцями-музейниками (фото 12).

   У пам’ять про відвідування музею Володимир Михайлов подарував Олександру Реєнту книгу присвячену Кримській війні, що була підготовлена фахівцями музею. Також Голова Спілки отримав запрошення на офіційне відкриття Миколаївського музейного комплексу «Старофлотські казарми», що відбудеться у вересні 2012 р. і буде приурочене до 75-річчя Миколаївської області. Делегація залишала музей у піднесеному настрої (фото 13).
 
Голова Миколаївської обласної організації НСКУ,
д.і.н, професор Олександр Тригуб