МІЖНАРОДНИЙ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ СЕМІНАР «УКРАЇНА І БІЛОРУСЬ: ІСТОРІЯ І СУЧАСНІСТЬ (ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОЇ ІСТОРИЧНОЇ НАУКИ)»

28-29.05.2021

   28 травня 2021 року відбувся Міжнародний науково-методичний семінар «Україна і Білорусь: історія та сучасність (проблеми та перспективи розвитку сучасної історичної науки)». Його традиційно організувала та провела кафедра соціально-гуманітарних дисциплін Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова разом із колегами Гомельського державного університету імені Франциска Скорини та Мозирського державного педагогічного університету імені І.П.Шам’якіна (вже традиційно МОО НСКУ виступила співорганізатором й активним учасником). До обговорення важливих історичних проблем України і Білорусі долучилися відомі вчені, співробітники наукових установ, науково-педагогічні працівники закладів вищої освіти, краєзнавці, вчителі-практики.

   Науковий форум відкрила завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін НУК імені адмірала Макарова, професор Оксана Філатова, яка зауважила, що «без знання минулого не можна розбудовувати майбутнього. Важливо чесно вдивлятися в минуле, щоб сягнути вершин економічного розвитку та соціального добробуту».

   З вітальним словом до учасників міжнародного науково-методичного семінару звернувся ректор НУК імені адмірала Макарова, професор Євген Трушляков. «Я впевнений у тому, що дружба між Україною та Білоруссю, незважаючи на певні політичні й економічні проблеми, які сьогодні існують у наших державах, із кожним днем буде ставати тільки міцнішою. Адже нас об’єднує спільне історичне коріння, багаті традиції та позитивний досвід співпраці. Вочевидь контакти між науковцями двох країн, публічна й культурна дипломатія сприятимуть розвитку та зміцненню міждержавних відносин».

   Учасників заходу також привітав декан історичного факультету Гомельського державного університету імені Франциска Скорини, кандидат історичних наук, доцент Станіслав Чаропка. Під час виступу він зазначив: «Наші народи завжди мали багато спільного. Історія минулого та сьогодення є тому найкращим доказом. Тож неабияк важливим є те, що ми сьогодні об'єднуємось та говоримо про історичну науку, її проблеми та перспективи».

   Під час панельної дискусії ґрунтовні наукові доповіді оголосили провідні історики Білорусі та України. Як уже стало традиційним для цього заходу, тематика доповідей була актуальною та доволі різноманітною. Зацікавлення в учасників викликала промова доктора історичних наук, професора Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Віталія Тельвака, який охарактеризував постать Михайла Грушевського в рецепції білоруських істориків першої третини ХХ століття. Детально розкрив тему білоруської історіографії козацько-селянської війни Великого князівства Литовського Станіслав Чаропка, кандидат історичних наук, доцент Гомельського державного університету імені Франциска Скорини. Доктор історичних наук, професор Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Олександр Федьков розповів про українського історика Дмитра Дорошенка та білоруське національне відродження. Розкрив протиріччя Версальської системи в Центрально-східній Європі як фактор виникнення ІІ світової війни доктор історичних наук, професор Гомельського державного університету імені Франциска Скорини Микола Мезга.

   По завершенню роботи наукового форуму директор ННГІ НУК імені адмірала Макарова кандидат історичних наук, доцент Олег Бобіна запросив білоруських істориків взяти участь у науковій конференції «Миколаївщина і Північне Причорномор’я», яку планує провести кафедра соціально-гуманітарних дисциплін у жовтні цього року. Вочевидь, співпраця між науковцями нашого університету та Білорусі не закінчується сьогоднішнім науково-методичним семінаром, а з кожною зустріччю набирає нових обертів.

За матеріалами Центру зв'язків з громадськістю НУК імені адмірала Макарова